18 հունիսի 2000թ.


ԼՂՀ Ազգային ժողովի որոշմամբ 2000թ. հունիսի 18-ին անցկացվել են ԼՂՀ 3-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորների հերթական ընտրություններ։
Ազգային ժողովի 33 պատգամավորական մանդատի համար գրանցվել են 113պատգամավորության թեկնածուներ, որոնցից 88-ը առաջադրվել են քաղաքացիական նախաձեռնությամբ, իսկ 25-ը՝ կուսակցությունների կողմից։
 

Ցուցակ

Ստեփանակերտի թիվ 1 ընտրատարածք

1.

Սարգսյան Արթուր Ավետիսի

315

34,1

ընտրվել է

2.

Ղուկասյան Էդիկ Իշխանի

307

33,2

 

3.

Մովսիսյան Համլետ Մովսեսի

152

16,4

 

Ստեփանակերտի թիվ 2 ընտրատարածք

1.

Գալստյան Ժաննա Գեորգիի

457

53,8

ընտրվել է

2.

Հայրապետյան Սեյրան Խորենի

152

17,9

 

3.

Նալբանդյան Գառնիկ Բենիկի

78

9,2

 

4.

Աղաջանյան Սլավա Ռուբենի

70

8,2

 

5.

Սահակյան Գեորգի Հրանտի

29

3,4

 

Ստեփանակերտի թիվ 3 ընտրատարածք

1.

Սողոմոնյան Արկադի Իվանի

362

33,4

ընտրվել է

2.

Հայրապետյան Էռնեստ Եղիշեի

216

20,0

 

3.

Ապրեսյան Սլավա Գեորգիի

160

14,8

 

4.

Կասյան Ռաֆայել Նիկոլայի

135

12,5

 

5.

Պետունց Նունե Միքայելի

52

4,8

 

Ստեփանակերտի թիվ 4 ընտրատարածք

1.

Հայրապետյան Սեյրան Համլետի

383

27,2

վերաքվեարկություն

2.

Աղաջանյան Ռոլես Գեորգիի

350

24,9

ընտրվել է

3.

Հայրապետյան Գրիգորի Ասծատուրի

267

19

 

4.

Գալստյան Սարգիս Մամիկոնի

166

11,8

 

5.

Ղահրամանյան Վիլեն Միքայելի

119

8,5

 

6.

Պետրոսյան Մուրադ Ազատի

36

2,6

 

Ստեփանակերտի թիվ 5 ընտրատարածք

1.

Հայրապետյան Յուրի Էդուարդի

406

39,1

ընտրվել է

2.

Հայրապետյան Գուրգեն Առաքելի

268

25,8

 

3.

Դադայան Ստեփան Վաղարշակի

176

16,9

 

4.

Մայիլյան Ռաֆիկ Բախշիի

75

7,2

 

Ստեփանակերտի թիվ ընտրատարածք

1.

Ադամյան Կարեն Մեսրոպի

377

29,4

ընտրվել է

2.

Ղուլյան Նելլի Գուրգենի

369

28,7

 

3.

Գաբրիելյան Դոնարա Սերգեյի

228

17,8

 

4.

Թորոսյան Հայկ Բորիսի

149

11,6

 

5.

Աֆանասյան Գրիգորի Սերգեյի

29

2,3

 

Ստեփանակերտի թիվ 7 ընտրատարածք

1.

Միրզոյան Մաքսիմ Միքայելի

480

36,4

ընտրվել է

2.

Մելքումյան Հրանտ Արտյոմի

385

29,2

 

3.

Ջհանգիրյան Գարի Շահենի

289

14,3

 

4.

Ասրյան Կարինե Բենիամինի

70

5,3

 

5.

Բաղրյան Վարդգես Բորիսի

69

5,2

 

6.

Պողոսյան Անուշավան Աղաբեկի

52

3,9

 

Ստեփանակերտի թիվ 8 ընտրատարածք

1.

Պետրոսյան Արարատ Վանոյի

329

24,4

ընտրվել է

2.

Գաբրիելյան Վյաչեսլավ Գրիգորիի

256

19,0

 

3.

Թամրազյան Նաիրա Սուրենի

176

13,0

 

4.

Ջհանգիրյան Կարեն Ռաֆայելի

158

11,7

 

5.

Բարաթյան Վալերի Արսենի

153

11,3

 

6.

Բաբայան Էլեոնորա Միքայելի

109

8,1

 

7.

Աղաջանյան Վալերի Սուրենի

37

2,7

 

Ստեփանակերտի թիվ 9 ընտրատարածք

1.

Ղալայան Լեռնիկ Լավրենտի

540

57,0

ընտրվել է

2.

Անդրյան Կարեն Պավելի

190

20,1

 

3.

Աթաջանյան Վալերի Աբգարի

82

8,7

 

4.

Արամյան Կարեն Սարգսի

71

7,5

 

Ստեփանակերտի թիվ 10 ընտրատարածք

1.

Պետրոսյան Գագիկ Ռազմիկի

445

28,1

ընտրվել է

2.

Օհանյան Էրիկ Գրիգորիի

326

21,1

 

3.

Ղազարյան Վալերի Սերգեյի

198

12,8

 

4.

Բաբայան Աշոտ Զավենի

181

11,7

 

5.

Պետրոսյան Գեորգի Միքայելի

175

11,3

 

6.

Բաղդասարյան Ծովինար Մինասի

56

3,6

 

7.

Գրիգորյան Ժորա Իսակի

51

3,3

 

Ստեփանակերտի թիվ 11 ընտրատարածք

1.

Գրիգորյան Գարիկ Էդուարդի

422

47,8

ընտրվել է

2.

Բեգլարյան Սերգեյ Իշխանի

312

35,3

 

3.

Ավետիսյան Մավր Սողոմոնի

93

4,4

 

Շահումյանի թիվ 12 ընտրատարածք

1.

Հակոբյան Արթուր Գրիգորի

780

98,1

ընտրվել է

Շուշիի թիվ 13 ընտրատարածք

1.

Դանիելյան Մայոր Անդրանիկի

733

28,3

ընտրվել է

2.

Նալբանդյան Նազիկ Ասծատուրի

552

21,3

 

3.

Հովհաննիսյան Լեռնիկ Լենտրուշայի

444

17,1

 

Ասկերանի թիվ 14 ընտրատարածք

1.

Գաբրիելյան Ալյոշա Գրիգորի

1139

42,1

ընտրվել է

2.

Ավանեսյան Արվիդ Վազգենի

655

34,1

 

Նորագյուղի թիվ 15 ընտրատարածք

1.

Օհանջանյան Մուշեղ Գրիգորի

919

49,6

ընտրվել է

2.

Մարտիրոսյան Կամո Սերգեյի

835

45,1

 

Շոշի թիվ 16 ընտրատարածք

1.

Աղաբեկյան Էդուարդ Արտավազդի

1745

93,5

ընտրվել է

Այգեստանի թիվ 17 ընտրատարածք

1.

Բարսեղյան Կամո Վանիի

812

33,6

ընտրվել է

2.

Դանիելյան Կոմիտաս Արսենի

491

20,3

 

3.

Գաբրիելյան Լավրենտ Բենիկի

431

17,8

 

Հադրութի թիվ 18 ընտրատարածք

1.

Խասապետյան Արփիկ Ռուբենի

720

42,1

ընտրվել է

2.

Աբրահամյան Էմիլ Սամվելի

649

37,2

 

3.

Պողոսյան Վլադիմիր Արտաշեսի

119

7,0

 

Մեծ Թաղլարի թիվ 19 ընտրատարածք

1.

Հայրյան Լևոն Արտաշեսի

1172

80,1

ընտրվել է

Ուխտաձորի թիվ 20 ընտրատարածք

1.

Համբարձումյան Ալբերտ Խորենի

1682

91,7

ընտրվել է

Մարտունու թիվ 21 ընտրատարածք

1.

Մոսիյան Արթուր Արմենի

578

33,9

ընտրվել է

2.

Սարգսյան Մավրիկ Աշոտի

531

31,1

 

3.

Ավանեսյան Նելսոն Սերյոժայի

174

10,2

 

4.

Միրզոյան Վալերիկ Ղևոնդի

139

8,2

 

5.

Դադալյան Ռոմիկ Աթանեսի

138

8,1

 

Բերդաշենի թիվ 22 ընտրատարածք

1.

Ազարյան Ռուդիկ Միքայելի

1014

51,4

ընտրվել է

2.

Իշխանյան Դավիթ Ռուբենի

685

33,7

 

3.

Բաբայան Վրեժ Գրիգորի

215

10,6

 

Գիշու թիվ 23 ընտրատարածք

1.

Բալայան Վահրամ Ռազմիկի

585

30,6

ընտրվել է

2.

Բաղրյան Արամ Վլադիմիրի

468

24,5

 

3.

Սարգսյան Նելսոն Ռազմիկի

465

24,3

 

4.

Աղաբեկյան Էդուարդ Հայրապետի

274

14,3

 

Ճարտարի թիվ 24 ընտրատարածք

1.

Ալիբաբայան Գենադի Արտավազդի

1141

51,8

ընտրվել է

2.

Հովհաննիսյան Վլադիկ Նիկոլայի

843

38,2

 

3.

Ավանեսյան Արպատ Սանջանի

175

7,9

 

4.

Ղուկասյան Արկադյա Անդրանիկի

10

0,5

 

Սոսի թիվ 25 ընտրատարածք

1.

Եսայան Օլեգ Եսայի

975

48,6

ընտրվել է

2.

Քոչարյան Նվեր Մելիքի

566

28,2

 

3.

Ղևոնդյան Ռազմիկ Բագրատի

364

18,1

 

Կարմիր շուկայի թիվ 26 ընտրատարածք

1.

Բաբուրյան Կարեն Զարմայրի

686

47,4

ընտրվել է

2.

Նազարյան Ռայա Թարխանի

479

33,1

 

3.

Մարտիրոսյան Լազար Թարխանի

192

13,3

 

Մարտակերտի թիվ 27 ընտրատարածք

1.

Աթաջանյան Վասիլի Աբգարի

756

46,5

ընտրվել է

2.

Հարությունյան Էլյանորա Սեդրակի

686

42,2

 

Մաղավուզի թիվ 28 ընտրատարածք

1.

Բաբայան Վալերի Իվանի

883

48,7

ընտրվել է

2.

Ազատյան Կամո Գուրգենի

345

19,0

 

3.

Ղահրամանյան Ջեմս Շամիրի

307

19,6

 

4.

Կարապետյան Ռոմա Ապրեսի

206

11,3

 

Դրմբոնի թիվ 29 ընտրատարածք

1.

Սարգսյան Սուրեն Խաչիկի

409

25,2

ընտրվել է

2.

Արզումանյան Արտուր Ալեքսեյի

365

22,4

 

3.

Գրիգորյան Արամայիս Ներսեսի

244

15,0

 

4.

Միրզոյան Վոլոդյա Սիմոնի

231

14,2

 

5.

Վարդանյան Նինա Միշայի

184

11,3

 

6.

Խաչատրյան Վալերի Սերգեյի

155

9,5

 

Առաջաձորի թիվ 30 ընտրատարածք

1.

Աթանեսյան Վահրամ Սերգեյի

666

40,3

ընտրվել է

2.

Մելքումյան Կնյազ Ներսեսի

603

36,5

 

3.

Մարտիրոսյան Ռուդիկ Գեորգիի

315

19,1

 

Հաթերքի թիվ 31 ընտրատարածք

1.

Օհանյան Սերգեյ Մռավի

1152

74,8

ընտրվել է

2.

Իսկանդարյան Կոլյա Սուրենի

351

22,8

 

Բերձորի թիվ 32 ընտրատարածք

1.

Կյուրեղյան Տիգրան Սպարտակի

1819

95,2

ընտրվել է

Հակարիի թիվ 33 ընտրատարածք

1.

Եղոյան Ազատ Մնացականի

1777

89,9

ընտրվել է


Ընտրություններին մասնակցել է 51267 ընտրող, որը կազմել է ընտրողների ընդհանուր թվի՝ 85866-ի 59,7%-ը։
Ընտրությունների ընթացքը դիտարկել և իրենց եզրակացությունն են հայտնել 56միջազգային դիտորդներ, որոնք ներկայացնում են 8 երկրների 30-ից ավելի միջազգային կազմակերպություններ։ Նրանց կողմից կազմված ակտում նշված է, որ Ազգային ժողովի ընտրությունների անցկացման համար կազմավորված ընտրական հանձնաժողովները բավարար պայմաններ են ստեղծել թափանցիկ, արդար և ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացումն ապահովելու համար։
Ամփոփելով ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների ընտրությունների քվեարկության վերջնական արդյունքները՝ ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը գրանցել է Ազգային ժողովի III գումարման վերը նշված ընտրված 33 պատգամավորներին։
ԼՂՀ տարածքում գործող կուսակցությունները և հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունները Ազգային ժողովում ներկայացվել են հետևյալ կերպ՝
Արցախի արմենական կուսակցություն - 1 պատգամավոր,
Արցախի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն - 1 պատգամավոր,
<<Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն>> կուսակցություն - 9 պատգամավոր։
Ժողովրդավարական Արցախ միություն - 20 պատգամավոր։

 



ԼՂՀ  ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔՆԵՐ


ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ

ԴԻՏՈՐԴՆԵՐ

ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ
ԿԵՆՏՐՈՆ

ՆՅՈՒԹԵՐ