19 հունիսի 2005թ.


    2005թ. հունիսի 19-ին ԼՂՀ 4-րդ գումարման Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունները անցկացվեցին երկու՝ մեծամասնական և համամասնական ընտրակարգերով։
ԼՂՀ ընտրական օրենսգրքի 94-րդ հոդվածի դրույթներին համապատասխան՝ 11պատգամավոր ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով՝ հանրապետության ամբողջ տարածքն ընդգրկող  1 բազմամանդատ ընտրատարածքից՝ կուսակցությունների ընտրական ցուցակներով առաջադրված պատգամավորության թեկնածուների թվից, իսկ22 պատգամավոր ընտրվում է մեծամասնական ընտրակարգով՝ յուրաքանչյուր ընտրատարածքից մեկ պատգամավոր։
 Կազմավորվեցին 276 ընտրական տեղամասեր, որոնցից մեկը Երևան քաղաքում՝ ՀՀ-ում ԼՂՀ ներկայացուցչությունում։
    ԿԸՀ կողմից գրանցվեցին համամասնական ընտրակարգով առաջադրված 7կուսակցություններ՝ <<Ազատ հայրենիք>>  (17 թեկնածու)Արցախի ժողովրդավարական (25 թեկնածու)Բարոյական վերածննդի ( 3 թեկնածու)ԼՂ կոմունիստական (10թեկնածու)<<Մեր տունը Հայաստանն է>> (4 թեկնածու), <<Սոցիալական արդարություն>> (3 թեկնածու) կուսակցությունների և <<ՀՅԴ-Շարժում 88>> դաշինքի (18թեկնածու) ընտրական ցուցակները, իսկ ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների որոշմամբ գրանցվեցին մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված պատգամավորության 111 թեկնածուներ։

    Հանրապետության 87949 ընտրողներից քվեարկությանը մասնակցել է 64841 ընտրող կամ ընտրողների 73,3%-ը, համամասնական ընտրակարգով ընտրությունների 90094ընտրողներից՝ 66998-ը կամ 74,4%-ը։

 

Մեծամասնական ընտրակարգով Ազգային ժողովի պատգամավորության թեկնածուների օգտին տրված ձայների

 

ՑՈՒՑԱԿ

ԹԻՎ 1 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Աբգարյան Արմեն Բորիսի Անկուսակցական 558 22,7 ընտրվել է
2. Ավանեսյան Արպատ Սանջանի <<Ազատ hայրենիք>> կուսակցություն 539 21,9  
3. Հայրիյան Հրանտ Թավադի անկուսակցական 13 0,5  
4. Ղահրամանյան Արա Դավթի անկուսակցական 89 3,6  
5. Պետրոսյան Սաբիր Լենտրոշի անկուսակցական 168 6,8  
6. Սարգսյան Արթուր Ավետիսի Արցախի Արմենական կուսակցություն 526 21,4  
7. Սարգսյան Արմեն Թեմուրի ՀՅ Դաշնակցություն 458 18,6  
8. Վանյան Արա Արամի անկուսակցական 63 2,6  
9. Տեր – Կասպարով Լևոն Բենիամինի անկուսակցական 18 0,7  
10. Օհանջանյան Կարեն Լևոնի <<Սոցիալական արդարություն>> կուսակցություն 27 1,1  
ԹԻՎ 2 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Աբրահամյան Արսեն Յակովի անկուսակցական 86 4,0  
2. Աբրահամյան Լավրենտ Անդրեյի անկուսակցական 95 4,4  
3. Բաղունց Գագիկ Միքայելի <<Շարժում-88>> կուսակցություն 328 15,1  
4. Գալստյան Ժաննա Գեորգիի անկուսակցական 1039 47,8 ընտրվել է
5. Դավթյան Բահատուր Ղևոնդի ԼՂ կոմունիստական կուսակցություն 70 3,2  
6. Հակոբյան Արայիկ Ջիվանի անկուսակցական 232 10,7  
7. Հարությունյան Արմեն Շավարշի անկուսակցական 69 3,2  
8. Նազլուխանյան Գագիկ Ռազմիկի անկուսակցական 254 11,7  
ԹԻՎ 3 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Առստամյան Տիգրան Վլադիմիրի անկուսակցական 449 20,6  
2. Ավագյան Կառլեն Անտոնի ԼՂ կոմունիստական կուսակցություն 32 1,5  
3. Բալայան Վահրամ Ռազմիկի ՀՅ Դաշնակցություն 406 18,6  
4. Բախշիյան Վիլեն Ավանեսի անկուսակցական 143 6,6  
5. Գասպարյան Միքայել Բահաթուրի անկուսակցական 307 14,4  
6. Հարությունյան Վալերի Զորաբի <<Ազատ հայրենիք կուսակցություն 537 24,6 ընտրվել է
7. Սարգսյան Սուրեն Խաչիկի անկուսակցական 248 11,4  
8. Սողոմոնյան Արկադի Իվանի Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն 54 2,5  
ԹԻՎ 4 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Ավետիսյան Մավր Սողոմոնի <<Մեր տունը Հայաստանն է>> կուսակցություն 23 0,8  
2. Իշխանյան Սերգեյ Իշխանի անկուսակցական 770 27,3  
3. Հարությունյան Արայիկ Վլադիմիրի <<Ազատ հայրենիք>> կուսակցություն 1551 54,9 ընտրվել է
4. Հարությունյան Արմեն Լեոնարդի ՀՅ Դաշնակցություն 146 5,2  
5. Հովսեփյան Արմեն Կարոյի ԼՂ կոմունիստական կուսակցություն 21 0,7  
6. Սարգսյան Վյաչեսլավ Ռուբենի անկուսակցական 312 11,0  
ԹԻՎ 5 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Ադամյան Կարեն Մեսրոպի անկուսակցական 42 1,5  
2. Աղասյան Ռազմիկ Կարոյի անկուսակցական 21 0,8  
3. Բաղրյան Իգոր Գավրուշի անկուսակցական 162 5,9  
4. Գրիգորյան Արամ Արամայիսի անկուսակցական 548 20,1  
5. Դանիելյան Պարույր Կոմիտասի անկուսակցական 79 2,9  
6. Թարխանյան Արմեն Վլադիմիրի անկուսակցական 76 2,98  
7. Թորոսյան Հայկ Բորիսի անկուսակցական 247 9,1  
8. Խաչատրյան Արամ Արսենի անկուսակցական 70 2,6  
9. Խաչատրյան Հրանտ Խորենի <<Ազատ Հայրենիք>> կուսակցություն 126 4,6  
10. Մելքումյան Հրանտ Արտեմի ԼՂ կոմունիստական կուսակցություն 172 6,3  
11. Միրզոյան Մաքսիմ Միքայելի անկուսակցական 750 27,6 ընտրվել է
12. Մուսայելյան Դերենիկ Միքայելի անկուսակցական 190 7,0  
13. Ներսիսյան Կարեն Արմոյի անկուսակցական 115 4,2  
14. Շինդյան Մարինե Արամայիսի անկուսակցական 116 4,3  
ԹԻՎ 6 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Դանիելյան Արարատ Շահենի անկուսակցական 689 37,2 ընտրվել է
2. Եղիազարյան Ալբերտ Խորենի անկուսակցական 283 15,3  
3. Ղուլյան Նելլա Գուրգենի անկուսակցական 382 20,7  
4. Մարտիրոսյան Վլադիմիր Եփրեմի անկուսակցական 88 4,8  
5. Սարգսյան Արմեն Յուրիկի <<Ազատ Հայրենիք>> կուսակցություն 343 18,6  
6. Քոչարյան Սամվել Վահրամի անկուսակցական 64 3,5  
ԹԻՎ 7 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Աղաջանյան Մարտին Վազգենի անկուսակցական 48 1,7  
2. Բաղդասարյան Գեղամ Նիկոլայի <<Շարժում-88>> կուսակցություն 409 14,1  
3. Գաբրիելյան Վյաչեսլավ Գրիգորիի անկուսակցական 252 8,7  
4. Ղազարյան Լևոն Սարգսի անկուսակցական 31 1,1  
5. Պետրոսյան Արարատ Վանոյի <<Մեր տունը Հայաստանն է>> կուսակցություն 197 6,9  
6. Պետրոսյան Նաիրուհի Նիկոլայի անկուսակցական 176 6,1  
7. Ջիվանշիրյան Արթուր Լևոնի անկուսակցական 192 6,7  
8. Սեյրանյան Սերգեյ Սամվելի անկուսակցական 865 30,0 ընտրվել է
9. Օհանջանյան Արարատ Արամայիսի <<Ազատ հայրենիք>> կուսակցություն 713 24,7  
ԹԻՎ 8 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Աբրահամյան Վլադիմիր Սարգսի անկուսակցական 290 12,0  
2. Թյունիբեկյան Կարեն Էդվինի <<Մեր տունը Հայաստանն է>> կուսակցություն 91 3,7  
3. Հակոբյան Արմեն Առնոլդի անկուսակցական 458 18,8  
4. Ղազարյան Համլետ Հովհաննեսի Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն 435 17,9  
5. Ղալայան Լեռնիկ Լավրենտի անկուսակցական 439 18,0  
6. Պետրոսյան Գագիկ Ռազմիկի <<Ազատ հայրենիք>> կուսակցություն 528 21,7 ընտրվել է
7. Պետրոսյան Կարո Վանոյի անկուսակցական 27 1,1  
8. Ստեփանյան Արարատ Համիկի ՀՅ Դաշնակցություն 167 6,9  
ԹԻՎ 9 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Բալասանյան Վիտալի Միքայելի անկուսակցական 1603 41,0  
2. Գրիգորյան Արամ Անդրանիկի անկուսակցական 91 2,3  
3. Հակոբյան Սամվել Ալեքսանդրի անկուսակցական 2140 54,8 ընտրվել է
4. Շահրամանյան Էդուարդ Շիրինի անկուսակցական 67 1,7  
ԹԻՎ 10 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Բախշիյան Բենիկ Հովհաննեսի Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն 2369 70,9 ընտրվել է
2. Բարսեղյան Կամո Վանիի ՀՅ Դաշնակցություն 968 29,0  
ԹԻՎ 11 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Ավանեսյան Իվան Խորենի անկուսակցական 2033 67,9 ընտրվել է
2. Բադասյան Վահան Միքայելի ՀՅ Դաշնակցություն 960 32,0  
ԹԻՎ 12 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Հայրյան Լևոն Արտաշեսի ՀՅ Դաշնակցություն 1279 43,0  
2. Օհանյան Արմեն Հրանտի անկուսակցական 1693 57,0 ընտրվել է
ԹԻՎ 13 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Բաղրյան Իլյիչ Արամայիսի ՀՅ Դաշնակցություն 876 28,0  
2. Հյուսնունց Ռուդիկ Լևոնի <<Ազատ հայրենիք>> կուսակցություն 1987 63,4 ընտրվել է
3. Հյուսնունց Վյաչեսլավ Սամվելի անկուսակցական 270 8,6  
ԹԻՎ 14 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Մարտիրոսյան Ռուդիկ Գեորգիի անկուսակցական 1694 67,7 ընտրվել է
2. Մելքումյան Կնյազ Ներսեսի ՀՅ Դաշնակցություն 809 32,3  
ԹԻՎ 15 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Բեդյան Վիտալի Մանվելի անկուսակցական 906 31,3  
2. Օհանյան Սերգեյ Մռավի Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն 1986 68,7 ընտրվել է
ԹԻՎ 16 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Գասպարյան Գրիգորի Առաքելի <<Ազատ Հայրենիք>> կուսակցություն 2015 63,1 ընտրվել է
2. Խաչատրյան Ռաֆայել Բաբկենի անկուսակցական 24 0,8  
3. Մոսիյան Արթուր Արմենի ՀՅ Դաշնակցություն 1150 36,1  
ԹԻՎ 17 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Իշխանյան Դավիթ Ռուբենի ՀՅ Դաշնակցություն 975 33,1  
2. Իսրայելյան Ռուսլան Էդուարդի անկուսակցական 324 11,0  
3. Միրզաբեկյան Գառնիկ Ռազմիկի անկուսակցական 1645 55,8 ընտրվել է
ԹԻՎ 18 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Ադամյան Վաչե Սուրենի անկուսակցական 1084 37,2  
2. Թովմասյան Արթուր Բաբկենի <<Ազատ հայրենիք>> կուսակցություն 1450 49,8 ընտրվել է
3. Քամալյան Նիքսոն Հաշումի ՀՅ Դաշնակցություն 375 12,8  
ԹԻՎ 19 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Բաբուրյան Կարեն Զարմայրի անկուսակցական 876 29,2  
2. Գրիգորյան Օլեգ Արշավիրի <<Ազատ հայրենիք>> կուսակցություն 1469 49,0 ընտրվել է
3. Լալայան Վիտալիկ Համլետի անկուսակցական 338 11,2  
4. Հարությունյան Նաիրի Ռոբերտի անկուսակցական 314 10,2  
ԹԻՎ 20 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Աթանեսյան Վահրամ Սերգեյի Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն 1294 61,9 ընտրվել է
2. Հակոբյան Արթուր Գրիգորի անկուսակցական 797 38,1  
ԹԻՎ 21 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Հովհանեսյան Լեռնիկ Լենտրուշի ՀՅ Դաշնակցություն 848 28,0  
2. Նալբանդյան Նազիկ Ասծատուրի անկուսակցական 285 9,4  
3. Սարգսյան Արծվիկ Աշոտի Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն 1893 62,6 ընտրվել է
ԹԻՎ 22 ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔ
1. Բունիաթյան Արցախ Ասլանի ՀՅ Դաշնակցություն 419 16,7  
2. Գրիգորյան Կարեն Մարտունու Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն 2095 83,3 ընտրվել է

 

 

 ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը՝ ամփոփելով Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքները, Ազգային ժողովի համամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավորներ համարեց և պատգամավորներ գրանցեց

 

 

Ցուցակ

<<Ազատ հայրենիք>> կուսակցությունից՝ 
1. Դադայան Ռամելա Նիկոլայի,
2. Ավանեսյան Արպատ Սանջանի,
3. Ջիվանյան Հովիկ Խանլարի։

Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունից՝
1. Ղուլյան Աշոտ Վլադիմիրի,
2. Սարգսյան Անդրանիկ Վանիկի,
3. Բարսեղյան Լյուդմիլա Անուշավանի,
4. Հայրապետյան Յուրի Էդուարդի,
5.Գրիգորյան Գարիկ Էդուարդի։

<<ՀՅ Դաշնակցություն – Շարժում 88>> դաշինքից՝
1. Սարգսյան Արմեն Թեմուրի,
2. Բալասանյան Վիտալի Միքայելի,
3. Բաղդասարյան Գեղամ Նիկոլայի։

 

    ԿԸՀ-ն մեծամասնական ընտրակարգով ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ գրանցեց ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների կողմից համապատասխան ընտրատարածքներում ընտրված համարված հետևյալ անձանց

 

Ցուցակ

 

թիվ  1 ընտրատարածքում - Աբգարյան Արմեն Բորիսի,
թիվ  2 ընտրատարածքում - Գալստյան Ժաննա Գեորգիի,
թիվ  3 ընտրատարածքում - Հարությունյան Վալերի Զորաբի,
թիվ  4 ընտրատարածքում - Հարությունյան Արայիկ Վլադիմիրի,
թիվ  5 ընտրատարածքում - Միրզոյան Մաքսիմ Միքայելի,
թիվ  6 ընտրատարածքում - Դանիելյան Արարատ Շահենի,
թիվ  7 ընտրատարածքում - Սեյրանյան Սերգեյ Սամվելի,
թիվ  8 ընտրատարածքում - Պետրոսյան Գագիկ Ռազմիկի,
թիվ  9 ընտրատարածքում - Հակոբյան Սամվել Ալեքսանդրի,
թիվ 10 ընտրատարածքում - Բախշիյան Բենիկ Հովհաննեսի,
թիվ 11 ընտրատարածքում - Ավանեսյան Իվան Խորենի,
թիվ 12 ընտրատարածքում - Օհանյան Արմեն Հրանտի,
թիվ 13 ընտրատարածքում - Հյուսնունց Ռուդիկ Լևոնի,
թիվ 14 ընտրատարածքում - Մարտիրոսյան Ռուդիկ Գեորգիի,
թիվ 15 ընտրատարածքում - Օհանյան Սերգեյ Մռավի,
թիվ 16 ընտրատարածքում - Գասպարյան Գրիգորի Առաքելի,
թիվ 17 ընտրատարածքում - Միրզաբեկյան Գառնիկ Ռազմիկի,
թիվ 18 ընտրատարածքում - Թովմասյան Արթուր Բաբկենի,
թիվ 19 ընտրատարածքում - Գրիգորյան Օլեգ Արշավիրի,
թիվ 20 ընտրատարածքում - Աթանեսյան Վահրամ Սերգեյի,
թիվ 21 ընտրատարածքում - Սարգսյան Արծվիկ Աշոտի,
թիվ 22 ընտրատարածքում - Գրիգորյան Կարեն Մարտունու։

 

    Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում հավատարմագրվեցին և ընտրությունների ընթացքին հետևեցին 14 տեղական և 133 միջազգային դիտորդներ։ Ընտրությունների ընթացքը լուսաբանում էին զանգվածային լրատվության միջոցների 80-ից ավելի ներկայացուցիչներ։

 

 



ԼՂՀ  ԸՆՏՐԱՏԱՐԱԾՔՆԵՐ


ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ

ԴԻՏՈՐԴՆԵՐ

ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ
ԿԵՆՏՐՈՆ

ՆՅՈՒԹԵՐ