Ter.EC Members


Stepanakert District Electoral Commission

1.

Seyran Kh. Hayrapetyan

CEC Chairperson ( Representative of the NKR President)

Chairman

2.

Khachatryan Hasmik

CEC Deputy Chairman ( Representative of the NKR President)

Deputy Chairman

3.

Hovsepyan Nela

CEC Secretary (Representative of Artsakh Democratic Party)

Secretary

4.

Aghadjanyan Varuozhan

CEC member ( Representative of the NKR President)

Member

5.

Sargsyan Inga

CEC member (Representative of “Free Motherland” Party

Member

6.

Dadamyan Alyona

CEC member ( Representative of Armenian Revolutionary Federation Party)

Member

7.

Aslanyan Emirdjan

CEC member ( Representative of “Movement-88”Party

Member

8.

Avanesyan Armine

CEC member ( Representative of “National Renaissance “Party)

Member

 

     

 

     Email:  steptarhandz@gmail.com, Tel: 047-94-75-58

Askeran District Electoral Commission

1.

Karen B. Mirzoyan

CEC Chairperson ( Representative of the NKR President)

Chairman

2.

Shahen M. Aghababyan

CEC member ( Representative of the NKR President)

Deputy Chairman

3.

Petrosyan Ermonia

CEC member (Representative of “Free Motherland” Party

Secretary

4.

Grigoryan Karo

CEC Deputy Chairman ( Representative of the NKR President)

Member

5.

Shirinyan Gera

CEC Secretary (Representative of Artsakh Democratic Party)

Member

6.

Bakhshiyan Karine

CEC member ( Representative of Armenian Revolutionary Federation Party)

Member

7.

Kasyan Armen

CEC member ( Representative of “Movement-88”Party

Member

8.

Melkoumyan Souraya

CEC member ( Representative of “National Renaissance “Party)

Member

 

     

 

     Email:  asktarhandz@gmail.com, Tel: 0476-77-7-47

Hadrut District Electoral Commission

1.

Benik E. Karapetyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Chairman

2.

Samvel V. Safaryan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Deputy Chairman

3.

Stepan A. Hakobyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Secretary

4.

Zoya H. Abrahamyan

Appointed by the Free Homeland Party Representative to the CEC

Member

5.

Sophia S. Barseghyan

Appointed by the Free Homeland Party Representative to the CEC

Member

6.

Gayane E. Budaghyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

7.

Ara E. Yeremyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

8.

Slava G. Poghosyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

9.

Arthur E. Sargsyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

 

     Email:  hadruttaryh@gmail.com, Tel: 0475-5-14-35

Martakert District Electoral Commission

1.

Marat R. Hyusnunts

Appointed by the Free Homeland Party Representative to the CEC

Chairman

2.

Laura A. Karapetyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Deputy Chairman

3.

Nune B. Hovsepyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Secretary

4.

Sona Z. Adamyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

5.

Arman K. Anastasyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

6.

Hrant I. Babayan

Appointed by the Free Homeland Party Representative to the CEC

Member

7.

Seda B. Hayrapetyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Member

8.

 

 

Member

9.

Ara R. Hakobyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

 

     Email:  martakerttarhandz@gmail.com, Tel: 0474-2-20-38

Martuni District Electoral Commission

1.

Hayk A. Petrosyan

Appointed by the Free Homeland Party Representative to the CEC

Chairman

2.

Vadim V. Danielyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Deputy Chairman

3.

Rima T. Mnatsakanyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Secretary

4.

Slavik A. Arzumanyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Member

5.

Henrik V. Baghryan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

6.

Alvina S. Danielyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

7.

Eleonora L. Hayrapetyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

8.

Hranush Y. Hovsepyan

Appointed by the Free Homeland Party Representative to the CEC

Member

9.

Ruzanna Sh. Ohanjanyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

 

     Email:  martunitarhandz@gmail.com, Tel: 0478-2-20-66

Shahumyan District Electoral Commission

1.

Tigran M. Gevorgyan

Appointed by the Free Homeland Party Representative to the CEC

Chairman

2.

 

   

3.

Roza G. Serobyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Secretary

4.

Hamlet H. Tadevosyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

5.

Armine R. Babajanyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Member

6.

 Arpi A.Davtyan

 Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC  Member

7.

Anush D. Naltakyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

8.

Ruzanna M. Petrosyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

9.

Narine S. Vardanyan

Appointed by the Free Homeland Party Representative to the CEC

Member

 

     Email:  shahumjantarhandz@gmail.com, Tel: 097-38-79-10

Shushi District Electoral Commission

1.

Yurik Sh. Avanesyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Chairman

2.

Arsen G. Sargsyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Deputy Chairman

3.

Armida B. Abrahamyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Secretary

4.

Tamara A. Avanesyan

Appointed by the Free Homeland Party Representative to the CEC

Member

5.

Tsaghkuhi S. Balayan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

6.

Valery B. Baghdasaryan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

7.

Suren M. Shindyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

8.

Inna K. Yakhshiyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

9.

 

 

 

 

     Email:  shushitarhandz@gmail.com, Tel: 0477-3-18-31

Kashatagh District Electoral Commission

1.

Arthur H. Mnatsakanyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Chairman

2.

Robert M. Matevosyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Deputy Chairman

3.

Ashot P. Mkrtchyan

Appointed by the NKR President`s Representative to the CEC

Secretary

4.

Vardan L. Baghdasaryan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

5.

Ruben G. Bayatyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

6.

Armen L. Petrosyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

7.

Derenik J. Kirakosyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

8.

Levon H. Haroyan

Appointed by the Democratic Party of Artsakh Representative to the CEC

Member

9.

Armen L. Petrosyan

Appointed by the ARF Dashnaksutyun Party Representative to the CEC

Member

 

     Email: qashataghtarhandz@gmail.com, Tel: 0477-5-23-75

 

 

 

 



NKR CONSTITUENCIES


ELECTIONS

OBSERVERS

INFORMATION
CENTER

MISCELLANEOUS